הנהג והרכב הדו גלגלי

"שלושה רוכבי אופנוע נהרגו בשבוע שעבר", "רוכב אופניים נהרג"… לצערנו אנו שומעים וקוראים לעיתים תכופות על תאונות קשות שבהן מעורבים רוכבי רכב דו גלגלי.

יש לזכור כי ארבעת הגלגלים של המכונית גורמים ליציבותה על הכביש ולהגברת הבטיחות, אך על הדרך נוסעים גם כלי רכב דו-גלגליים עם מנוע, כגון אופנוע, וללא מנוע – אופניים.

על-פי החוק, גם אופניים הם רכב. הם משמשים הן לתחבורה והן להנאה ומשתמשים בהם גם ילדים וגם מבוגרים וקשישים.

רוכב האופניים אינו נדרש ללמוד לרכוב, להיבחן ולקבל רישיון, אין הגבלת גיל למשתמשים בהם, והאופניים אינם עוברים בדיקות בטיחות כלל.

על נהגי הרכב המנועי להתייחס אל האופניים כאל כלי רכב בעל מגבלות מיוחדות. הם נראים פחות בשל גודלם, צלליתם קטנה והם נעלמים ב"שטחים מתים" לעיני הנהג. גם עצמת האור של הפנס באופניים, אם קיים בכלל, חלשה ביותר.

האופניים קטנים ובעלי יכולת תמרון גבוהה. רוכביהם מנצלים יכולת זו לעקיפת רכב בתנועה איטית מימין ומשמאל, להתפתלות בין כלי-רכב, לנסיעה בניגוד לכיוון המותר, אי ציות לתמרורים ורמזורים ועוד עבירות שרוב הנהגים אינם מעיזים לעבור.

הדבר דומה גם אצל רוכבי האופנועים. היחס כלפי האופניים והאופנועים צריך להיות כאל הולכי רגל, כיוון שכמעט כל התאונות בהן הם מעורבים מסתיימות בפגיעות גוף.

אופנוע מחויב בבדיקות טסט וברישוי, ורוכב האופנוע חייב ללמוד ולהיבחן כדי לזכות ברישיון נהיגה. למרות זאת נמצא כי גישת רוכבי האופנוע דומה לזו של רוכב האופניים.

האופנוע מהיר מהאופניים ומרוב כלי הרכב המנועי או המסחרי, ורוכבי האופנוע מרבים לעקוף את הנהגים במהירות גבוהה משמאל – כחוק, ומימין – בניגוד לחוק.

נקפיד להשתמש שימוש תכוף במראות וכך נמנע מעצמנו את ההפתעה הלא נעימה שבגיחתו הבלתי צפויה של רוכב האופנוע.

לרוכב אופניים/אופנוע: הקפד לחבוש קסדה, הקפד על חוקי התעבורה ואל תפתיע משתמשי דרך אחרים.

נהג רכב ארבעה גלגלים ויותר – זכור: אתה גדול, חזק, מהיר ומוגן. אופניים ואופנועים אינם      חזקים כמוך, שמור עליהם!

השארת תגובה